BILANS ZDROWIA DZIECKA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia mały pacjent powinien odbyć około 10 bilansów do uzyskania pełnoletności.
Co to jest bilans zdrowia dziecka?
Bilans zdrowia dziecka to przegląd zdrowia przeprowadzany kilkanaście razy do ukończenia 19 roku życia. Wykonuje je lekarz rodzinny lub pediatra we współpracy z pielęgniarką. Wnioski z badania zapisywane są w dokumentacji medycznej i książeczce zdrowia dziecka, by można było porównać zmiany, jakie zaszły pomiędzy kolejnymi bilansami.
Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy?
Bilans zdrowia dziecka nie jest obowiązkowy, jednak zdecydowanie zaleca się stawiać z dzieckiem na te badania. Dzięki nim można już we wczesnym etapie wykryć wady rozwoju i choroby. Bilanse zdrowia u dzieci skupiają się przede wszystkim na takich problemach jak:
– zaburzenia psychosomatyczne, wady postawy, wzroku i słuchu, zaburzenia wzrostu, nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, zaburzenia psychiczne, nadmierna lub zbyt niska masa ciała.
Pierwszy bilans wykonuje się zaraz po urodzeniu tzw. bilans zero, kolejne według poniższego schematu:
1-4 tydzień
2-6 miesiąc
9 miesięcy
13 miesięcy
2 lata
4 lata
6 lat
9-10 lat
13-14 lat
16-17 lat
Ostatni w wieku 18 lat
Bilans zdrowia dziecka przeprowadzany jest podczas wcześniej umówionej wizyty w punkcie szczepień. Wybierając się na nią, należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Wnioski z badania bilansowego wpisywane są do książeczki i do jego dokumentacji medycznej. Na kolejnym bilansie lekarz porównuje, jakie zmiany nastąpiły od ostatniego badania.
Aby jak najwięcej skorzystać z bilansu warto przygotować w domu listę z pytaniami do lekarza. W ten sposób uzyska się fachowe odpowiedzi na nurtujące pytania o rozwój i kondycję zdrowia dziecka.
BILANSE ZDROWIA WYKONUJE SIĘ KIEDY DZIECKO JEST ZDROWE.
ZAPISY NA BILANS I SZCZEPIENIA POD NR TELEFONU
795-505-483